Projekt budowlany

 • Jak dobrze wybrać projekt domu?

 • Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu? 

 • Czym się kierować: bryłą budynku, dachem, ilością przyszłych domowników ?

Obecnie na rynku jest dostępnych kilkanaście tysięcy projektów gotowych. Jeszcze kilka lat temu było ich o połowę mniej. Jak z takiej ilości wybrać ten jedyny, zakładając, że „budujemy jeden dom na całe życie”?

Większość inwestorów wybiera swój wymarzony projekt domu, bo jest „ładny”. Jednakże, tak jak w życiu, to, że projekt jest ładny, nie oznacza, że dom będzie funkcjonalny. A przecież o to właśnie chodzi: aby dom spełniał swoją rolę – żeby nam się dobrze, funkcjonalnie mieszkało, a nie żeby sąsiedzi podziwiali z zachwytem i nutką zazdrości, że jest piękny. To dość częsty błąd wśród inwestorów: np. „żona wybrała, bo jej się podobna, ma ładny kolor i ozdobny dach…” Nie mówię, żeby w związku z tym skreślać na wstępie domki ładne, urocze itd., ale warto zajrzeć do środka, aby przekonać się na 100%, że nie dość, że dom podoba mi się pod względem bryły, ale i spełnia moje wymagania funkcjonalne.

Mój dom ma być piękny dla mnie i dostosowany do mojego stylu życia i potrzeb funkcjonalnych.Budowa domu jest niezaprzeczalnie inwestycją poważną, pochłaniającą czas i pieniądze, dlatego też warto trochę czasu poświęcić na wybór odpowiedniego projektu, zarówno pod kątem swoich wymagań, jak i wytycznych z planu zagospodarowania terenu.

 

Kluczowe etapy prowadzące do wyboru odpowiedniego projektu na konkretną działkę to:

Analiza planu miejscowego lub warunków zabudowy ustalonych przez gminę dla danej działki.

Analiza wymiarów działki i możliwości usytuowania domu na działce zgodnie z Prawem Budowlanym.

Sprecyzowanie własnych wymagań dotyczących funkcjonalności i bryły wymarzonego domu.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego może narzucić zasady kształtowania ładu przestrzennego oraz zagospodarowania terenu i konkretne warunki zabudowy, np.: maksymalną powierzchnię zabudowy działki, stosowanie odpowiedniej bryły dachu z określeniem układu połaci dachowych, kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji budynku, wysokość budynku, maksymalną szerokość elewacji frontowej budynku.

Zatem pamiętajmy, że zalecenia planu miejscowego dla danej działki, często determinują parametry naszego przyszłego domu i musimy się do nich zastosować, by uzyskać pozwolenie na budowę.

Jak znaleźć projekt domu dla siebie?

Kiedy mamy już za sobą zmagania z planem miejscowym i przeanalizowane wymiary działki, teraz skupmy się na tym, czego ja – jako przyszły użytkownik domu – wymagam od projektu? Na co zwrócić uwagę pod względem funkcjonalności? Kiedy decydujemy się na projekt domu, warto jest wyobrazić sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w domu, nastawić się na logistyczne rozmyślania i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Powierzchnia domu. Wybierzmy projekt domu na miarę swoich możliwości i potrzeb. Nie sztuka wybudować duży dom, później trzeba go jeszcze utrzymać… Najlepiej wybrać więc projekt domu z optymalną powierzchnią dostosowaną do ilości osób w rodzinie.
 • Pomieszczenia w domu. Co oprócz kuchni, jadalni i salonu – serca domu , pokoi, łazienki, powinien zawierać projekt? Warto zwrócić uwagę na:
  • kotłownię (jeśli myślimy o ogrzewaniu na paliwo stałe, pamiętajmy, aby miała odpowiednią wielkość),
  • spiżarnię, ( czy chcę aby znajdowała się przy kuchni, czy w podpiwniczeniu?),
  • pomieszczenie gospodarcze (np. do gromadzenia opału, do przechowywania kosiarki, rowerów, narzędzi itd.)
  • garderoba  (coraz więcej Inwestorów zwraca na to uwagę, nie każdy pokój musi mieć własną garderobę, ale dobrze, gdy chociaż np. sypialnia rodziców takową posiada lub gdy jest to osobne pomieszczenie ogólnodostępne dla wszystkich domowników).
 • czy dom ma być parterowy czy z poddaszem? (Zapraszamy do specjalnego artykułu dotyczącego wyboru ilości kondygnacji w budynku na stronie: dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?).

Wielu Inwestorów domaga się także dwóch łazienek na poddaszu. Przy rodzinach 4,5 – osobowych, jest to bardzo wygodne. Projekt nie musi koniecznie posiadać osobnej łazienki przy sypialni rodziców, ale dobrze, gdy np. w projektach domów z poddaszem, łazienka na parterze jest na tyle duża, że zmieści się w niej kabina prysznicowa.

Przemyślmy możliwie dokładnie ilość potrzebnych pomieszczeń w domu, nakreślmy “na oko” pomieszczenia i ich metraż, zsumujmy powierzchnię naszego domu, oszacujmy jego koszty budowy, abyśmy mieli pewność, że na takiej powierzchni będzie nam wygodnie, ale i stać nas na taki dom. Warto na takim etapie skonsultować się z naszymi architektami, porównać projekty domów pod względem funkcjonalności, wygody, ale i kosztów budowy.

Istotną kwestią przy wyborze projektu, w kontekście kosztów budowy, jest dach. Dachy najprostsze są najtańsze, co nie oznacza, że będą mniej efektowne po wybudowaniu. Inwestorzy bardzo często wybierają dachy dwuspadowe, są tańsze i mniej skomplikowane w budowie niż dachy czterospadowe z dużą ilością załamań kalenicy.

Dach dwuspadowy niekoniecznie musi być nudny i banalny. Dodatkową ozdobą i urozmaiceniem (zwiększającym jednocześnie powierzchnię użytkową domu) są takie elementy jak lukarny - mogą być z balkonem lub bez, które zwiększają atrakcyjność projektu, ale nie są tak skomplikowane i drogie w budowie jak dachy wielospadowe. Dodatkowo w projektach z dachem dwuspadowym, na poddaszu jest większa powierzchnia użytkowa i lepiej zagospodarowana niż w projektach z dachami czterospadowymi (tutaj jest więcej "skosów" i mniej powierzchni realnie zagospodarowanej). Przy niewielkich domach, gdzie każdy metr jest ważny, warto zwrócić na to uwagę. Koszty budowy dachu dwuspadowego i czterospadowego nieskomplikowanego nie różnią się znacząco, ale różnica jest właśnie w powierzchni użytkowej poddasza.

Zalety budowy domu jednorodzinnego z dachem dwuspadowym:

 • Projekt domu z dachem dwuspadowym to podstawa do generowania oszczędności w kosztach zakupu materiału pokrycia dachowego i robocizny na etapie budowy domu.
 • Projekt domu o prostym obrysie budynku opartym zwykle na planie prostokąta i z dachem dwuspadowym, jest również prosty w budowie, co pozwala nam często na wykonanie wielu prac budowlanych systemem gospodarczym.
 • Dach dwuspadowy jest najczęściej stosowanym dachem w naszym krajobrazie, dlatego teżzapisy w planach miejscowych zwykle narzucają bryłę dachu dwuspadową w warunkach zagospodarowania terenu.
 • Projekty domów z poddaszem użytkowym i z dachem dwuspadowym to domy wygodne w użytkowaniu drugiej kondygnacji. Ściany szczytowe w domu z dachem dwuspadowym pozbawione są skosów, dzięki temu mamy większą możliwość komfortowego zagospodarowania konkretnych pomieszczeń.
 • Dach dwuspadowy to dach energooszczędny, ponieważ im mniejsza powierzchnia dachu, tym mniejsze starty ciepła budynku. Im mniej połaci dachu, załamań, koszy, tym mniej mostków termicznych, przez które ucieka ciepło z domu. Dobre docieplenie dachu warstwą izolacyjną o grubości 30cm, spowoduje zmniejszenie strat ciepła do 35 %.
 • Estetyka domu z dachem dwuspadowym to również istotny czynnik przy wyborze domu. Projekty z dachem dwuspadowym to projekty ponadczasowe  i eleganckie. Wybór projektów z dachem dwuspadowym jest ogromny.

ARCHON +

http://www.archon.pl

Z500

http://www.z500.pl

DOMY Z WIZJĄ

http://www.projektyzwizja.pl

LK PROJEKT

http://www.lkprojekt.pl

MURATOR

http://projekty.muratordom.pl

ARCHIPELAG

http://www.archipelag.pl

GALERIA DOMÓW

http://www.galeriadomow.pl

ARCHETON

http://www.archeton.pl

MTM STYL

http://www.mtmstyl.pl

ARCHTIM

http://www.archtim.pl

STUDIO ATRIUM

http://www.studioatrium.pl

HORYZONT

http://www.horyzont.com

MG PROJEKT

http://www.mgprojekt.com.pl

DOM NA 5

http://www.domna5.pl

KB PROJEKT

http://www.kbprojekt.pl

ARCHIPROJEKT

http://www.archi-projekt.com.pl

ARCHIGRAPH

http://www.archigraph.pl

LK PROJEKT

http://www.lk-projekt.pl

LIPIŃSCY

http://www.lipinscy.pl

 

Aktualności

więcej
13 Wrzesień 2021
Dzień dobry / Szanowni Państwo / Szanowna Pani / Szanowny Panie
10 Listopad 2020
Z tytułu sytuacji epidemiologicznej, ale też by ułatwić Państwu kontakt z
06 Listopad 2020
Zeszłej soboty pojawiliśmy się w dodatku do gazety Dziennik Zachodni.